Preaload Image

بسته آموزشی تصویری PLC-PRO
جامع ترین آموزش تخصصی PLC ، HMI و شبکه های صنعتی در کشور

در این بسته آموزشی کلیه عناوین کاربردی و مهم در مبحث PLC و HMI  و شبکه های صنعتی مورد آموزش قرار گرفته است. در بسته آموزش تصویری PLC و HMI و Industrial Network شما شاهد کاملترین آموزش در این زمینه در کشور هستید. در این بسته آموزشی که شامل ۶۰ ساعت آموزش تخصصی PLC در تمامی سرفصلهای کلیدی PLC است سعی بر آن شده که نیاز هرفردی که تمایل به یادگیری در حوزه اتوماسیون صنعتی را دارد، پوشش دهد. نکته مهم در مورد بسته “آموزش تصویری PLC” شرایط ضمانت ویژه آن است. اگر به هر دلیلی از این بسته رضایت نداشتید، وجه شما بصورت کامل به شما عودت داده می شود (بدون پرسیدن علت). آموزش تخصصی PLC را با PLCPRO کاربردی و حرفه بیاموزید.

آموزش تخصصی PLC

PLC-PRO در یک نگاه:

موضوع: آموزش تخصصی HMI / PLC / شبکه های صنعتی
مدت دوره:
  ۵۵ ساعت ویدیوی آموزشی (۲۰ جلسه آموزش سه ساعته)
فرمت: فایل ویدیویی mp4 با کیفیت HD بصورت رمزگذاری، در قالب یک فلش ۶۴ گیگ
مدرس: مجیدگودینی
مخاطبین: مهندسین و تکنسین های برق
مبلغ (= سرمایه گذاری شما): ۶۹۰ هزارتومان
گارانتی: ۳۰ روز ضمانت بازگشت وجه

سخن مدرس:

دوره PLC توسط شرکت ها و سازمانهای زیادی برگزار میشه و در اونها برندهای مختلفی آموزش داده میشن! اما اغلب در انتهای این دوره ها افراد نمی تونن کار با PLC رو بخوبی شروع کنند. خود من در زمان دانشجوییم و بعد از اتمام تحصیل چندین دوره رو تجربه کردم، اما در نهایت به دلایل زیر از اون کلاس راضی نبودم:
۱-درکی نسبت به سخت افزار PLC و اینکه چطور می شه یه سیستم رو سیم بندی کرد، نداشتم.
۲-فقط یک سری دستورات آموزش داده می شد و اینکه این دستورات دقیقا کجا کاربرد داره برام روشن نبود!
۳-فقط درباره نرم افزار یک برند خاص و آیکون های اون توضیح داده می شد و مفاهیم بصورت عمیق و پایه ای گفته نمی شدند.
۴-نتونستم مبحث مهم شبکه های صنعتی و ارتباط سریال مانند مدباس، پروفی باس و…. و تفاوت های پروتکل های مختلف رو بخوبی درک کنم.
۵-فقط خود PLC گفته می شد و سایر ادوات جانبی که بدون اونها PLC معنایی نداره توضیح داده نمی شدند.
۶-تمرینات کاربردی و پاسخ اونها در کلاس بررسی نمیشد!

و ….

و همه این موارد رو خودم با تجربه کردن در ده ها پروژه ، طی چندین سال بصورت تجربی بدست آوردم. تا الان کلی قطعه سوزوندم، بارها فیوز پروندم و کلی هزینه زمانی و مالی دادم تا بخوبی این موارد رو یاد گرفتم.

بعد از برگزاری ده ها کارگاه و کلاس آموزشی در زمینه اتوماسیون صنعتی، قصد دارم به یاری پروردگار، یک کارگاه جامع PLC برگزار کنم و اون رو بصورت کامل فیلم برداری کنم و در یک مجموعه آموزشی در اختیار علاقه مندان قرار بدم. البته این رو مدیون تعداد بسیاری از دوستان هستم که از بسته آموزشی قبلی (+۳۰) حمایت کردند و با تهیه اون این انگیزه رو به من دادند که مجددا به طراحی یک دوره جدید بپردازم.

برای این کارگاه یک طراحی خاص و متفاوت انجام دادم که از لحاظ ساختاری با دوره های مشابه کاملا تفاوت داره!

این کارگاه روی سخت افزار و سایر ادوات جانبی تاکید زیادی داره و زمان زیادی رو صرف کار عملی میکنه!

در این کارگاه مثالهای کاربردی پروژه های خودم رو حل میکنیم و تمرینات متعددی در اختیار دوستان قرار می گیره.

نمونه ویدیوهای آموزش تخصصی PLC

سوالات متداول:

۱- چه برندی در این کارگاه آموزش داده می شود؟
این سوالِ اغلب افراد است و نیاز به توضیح دارد. از آنجایی که در ساخت PLC در دنیا استاندارهای مصوبی وجود دارد. تقریبا ۸۰ درصد فضای برنامه نویسی و سخت افزارها بین تمامی برندهای معتبر یکسان است. بنابراین خروجی افراد از این دوره باید بتوانند با هر برندی کار کنند و بنا به همین هدف تمام سعی ما این است که محوریت آموزشها با مفاهیم اصلی است. اما برندهای اصلی که با آنها کار می شود عبارتند از SIEMENS و OMRON است و شباهت های مشترک در سایر برندها مانند DELTA و LS و FATEK و CIMON با دعوت از کارشناسان هریک از این برندها در کارگاه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. (این تعداد بنا به روند کلاس ممکن است بیشتر یا کمتر شود)

۲- در بخش HMI چه نرم افزاری آموزش داده می شود؟
در بخش آموزش HMI، با توجه به جامع بودن نرم افزار NB-Designer با این نرم افزار کار می شود که البته محیط این نرم افزار در برندهای OMRON ، Kinco ، Panel Master و GMT که جزو برندهای پرفروش ایران هستند، مشترک است. آیکن های و طراحی HMI در تمامی برندها ۹۰ درصد کاملا مشابه است و در صورت یادگیری مفاهیم اصلی که در بیش از ۸ ساعت توضیح داده شده، مخاطبین قطعا به راحتی با HMI هر سازنده ای می توانند کار کنند. در بخش HMI بسته PLCPRO بیش از ۱۰۰ مفهوم کلیدی آموزش داده می شود، که در حقیقت آموزش تصویری یک Manual 500 صفحه ای است که با صرف ماهها زمان به یک آموزش مدون و کاربردی تبدیل شده است.

۳- به خریداران بسته PLCPRO مدرک داده می شود؟
هر دو ماه، یک آزمون آنلاین برای خریداران این بسته در سایت نماتک برگزار می گردد و به افرادی که به حدنصاب نمرات دست یابند، مدرک اعطا می شود. افرادی که بالای ۹۰ درصد سوالات را پاسخ دهند به عنوان برنامه نویس حرفه ای در سایت نماتک معرفی و برای انجام پروژه پیشنهاد می شوند. اولین آزمون در هفته آخر فروردین ماه برگزار می گردد.

۴- آیا بعد از دیدن بسته، قادر به انجام پروژه خواهیم بود؟
کار با PLC نیز مانند هر تخصص دیگری نیازمند تمرین مداوم است. اگر افراد، همزمان با دیدن فایل های ویدیویی تمارین را حل و مثالهای گفته شده را خودشان در نرم افزارها تکرار کنند، قطعا در زمینه برنامه نویسی PLC و HMI به یک متخصص تبدیل می شوند، چرا که با بیش از صدها مفهوم مهم در این زمینه آشنا هستند.

۵- آیا مجددا دوره حضوری همین آموزش برگزار می گردد؟
در طراحی این بسته سعی شده کیفیت ویدیوها همانند حضور فیزیکی در محلِ کارگاه باشد و با توجه به تمرکزِ تیم نماتک برای برگزاری دوره های متنوع بعدی، تکرار در برگزاری یک دوره صورت نمی گیرد.

۶- آیا برای شروع این بسته، پیش نیاز خاصی موردنیاز است؟
تمام تلاش در طراحی این بسته این بوده است که از صفر مفاهیم گفته شود که برای تمامی مخاطبین قابل استفاده باشد.

۷- سرفصل های دوره چیست؟
در انتهای صفحه محصول PLCPRO، سرفصل ۱۸ جلسه ای بصورت دقیق قرار داده شده است. حتما قبل از خریداری بسته، تمامی سرفصل ها را ملاحظه فرمایید و در صورتی که این مباحث با نیاز شما تطابق داشت، بسته را تهیه فرمایید.

۸- آیا آموزش شبکه های صنعتی نیز در این بسته وجود دارد؟
در این بسته بیش از ۶ ساعت آموزش در زمینه Industrial Networks وجود دارد و کلیدی ترین مفاهیم پایه در ارتباط سریال گفته شده است که در جلسه هشتم، نهم و بخش اول جلسه هجدهم می توانید سرفصل های گفته شده را مشاهده کنید. در خلال آموزشهای دیگر نیز، نحوه استفاده از این آموزش ها توضیح داده شده است.

سوالات متداول

گارانتی:

تیم نماتک، ضمانت می کند که درصورت عدم رضایت خریداران بسته PLC-PRO ، تمام مبلغ دریافتی، بدون هیچگونه قید و شرطی، بازگردانده خواهد شد.

درباره مدرس:

مجید گودینی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه امیرکبیر، و تلاش هفت ساله خود به منظور یادگیری مفاهیم کاربردی مهندسی برق-کنترل و همچنین تجربه اجرای پروژه ها و تجارب فروش، تمامی مواردی که طی این سالها در رابطه با PLC فراگرفته را در قالب این کارگاه با شما به اشتراک خواهد گذاشت .

مجید گودینی

نحوه تهیه بسته:

برای تهیه بسته PLC-PRO ابتدا فرم زیر را کامل کنید. مهندس هاشمی نژاد، مسئول بخش آموزشِ نماتک با شما تماس خواهد گرفت و پس از دریافت اطلاعات تکمیلی و پاسخ به سوالات شما، بسته برای شما ظرف نهایتا ۴۸ ساعت ارسال می گردد.

شماره موبایل پشتیبانی: ۰۹۰۱۷۰۳۹۳۲۹

خرید از نماتک
نظر شرکت کنندگان:

 

مهندس عباس کمالو – کارشناس ارشد فنی شرکت لاله کامپیوتر:
بسمه تعالی
اینجانب افتخار شرکت در کار گاه ستارگان PLC را داشتم. بنده حدود ۸ سال است که در زمینه اتوماسیون صنعتی در حال فعالیت هستم و فکر می‌کنم دوره مذکور بسیار جامع و به شیوه ای متفاوت برگزار و برای علاقمندان به اتوماسیون صنعتی بسیار مفید فایده قرار خواهد گرفت. بنده دوره های زیادی را گذرانده ام ولی فکر میکنم بدلیل علم بالای مهندس گودینی در زمینه اتوماسیون صنعتی و آموزش، کارگاه ستارگان PLC با وجود گستردگی سر فصل بشکلی کاربردی برگزار شد. این کارگاه در زمینه hmi ، شبکه مدباس و plc امرن بدون هیچ مبالغه ای بی نظیر برگرار گردید. شاید تنها جای خالی آن استفاده از سخت افزار بود، که البته استفاده از بخش های plc و hmi بسته ۳۰+ به مقدار زیادی از این خلاء را پوشش خواهد داد.
در انتها جا دارد مراتب تشکر و قدردانی خود را از گروه نماتک و شخص مهندس گودینی اعلان نمایم.

مهندس اکبرغلامی کارشناس برق شرکت سبز گلشن تیراژه:

سلام از لحاظ شرح هرموضوع و بار علمی خیلی عالی بود تمام بیسک هر شاخه راتوضیح دادین و راه را هموار کردین ممنون ولی بدلیل کمبود وقت جایی برای سوال وتمرین وعملی کار کردن نداشت البته ناگفته نباشد که هر شاخه ای که شما توضیح دادید باید برای هرکدام وقت وهزینه های بالایی صرف میکردیم ولی اگر حتی میشد مثل دانشگاه یک ترم براش وقت میذاشتید ویک اسپانسر همه ابزار و ماشین الات را هم فراهم میکرد وبا توضیحات شما ومثالهای دقیق وکاربردی فکر نکنم بالاتر از اون توی اموزش برق وجود می داشت« واقعا میگم که تو ی توضیح دادن تک بودین همه موضوغات با برنامه ریزی دقیق و پشت سرهم چیده شده بودن»

مهندس مجید چناری سرپرست فنی شرکت سپهر سرمایش:
عرض سلام و خسته نباشید
با تشکر از زحمات بی نظیر استاد بزرگوار اقای مهندس گودینی ومجموعه نماتک. بنده به شخصه علاقمند به اموزش دیدن مبحث کنترل و plc بودم .با جرات میتوان گفت جناب استاد گودینی در این حیطه و تخصص مرتبط انتقال مفاهیم اموزش جزو اساتید برجسته و پرانرژی هستند.(با توجه به اینکه اموزشگاههای فروانی از نظر اموزش سیستم فوق وجود دارند.)مجموعه شما جزو اموزشگاههای عالی میباشد.و ما منتظر و خواهان دوره درایو وکنترل سرعت هستیم.باتشکر

مهندس یاسین فیضی از قم:
ضمن عرض سلام و خسته نباشی خدمت شما
از آموزش دادن مباحث plc اونم در این بازار کار با این مراکز آموزشی ضعیف واقعا ازتون ممنونم ، انصافا هم مطالب کامل بود هم سطح معلومات و تجربیات شما عالی بود .
جناب مهندس اگر کلاس های دیگری در این سطح گذاشتین خواهشا خبر بدین
خیلی ممنونم

مهندس امیرعلیرضایی – کارشناس فروش:
در رابطه با دوره plc-pro باید عرض کنم که به نظر من جالبترین دوره آموزش plc بود چراکه علاوه بر آموزش کامل زبانهای مختلف برنامه نویسی ٬ ریزترین نکات کاربردی هم در اون مطرح شد بطوری ک دیگه واقعا هیچ فرقی نمیکنه ک چ برندی رو بخوام کار کنم
چون براحتی میتونم اون هارو با هم تطابق بدم و مشکلمو بر طرف کنم.

محمد قباخلو . مدیر ، طراح ، تحقیق و توسعه واحد برق در گروه صنعتی پاپکو:

مهندس گودینی در شروع  دوره با ترسیم چشم اندازی قدم های پیشه رو برای رسیدن به هدف اصلی (انجام پروژه های اتوماسیون صنعتی) را مانند قطعات پازل در کنار هم قرار دادند تا دیدگاه ه اولیه در ذهن مخاطبان جا بیفتد و سپس هر قطعه از این پازل را به منظور  آشنایی و درک بیشتر  مخاطبان همراه با مثال های کاربردی ارائه کردند . وجه تمایز این دوره با دوره های مشابه در این است که مخاطب با شرکت در این دوره با یک پکیج کامل صنعتی که شامل : آشنایی با انواع ورودی -خروجی های plc ، رزولوشن سنسورها،کالیبراسیون سنسورها،امکانات plc ، برنامه نویسی مدون و حرفه ای ، hmi ، شبکه های صنعتی و نمونه پروژهای انجام شده به عنوان مثال های کاربردی مواجه خواهد شد که در آموزشگاه های مشابه درصورت سطح کیفیت آموزش معادل با شرکت در حداقل ۴ دوره ی آموزشی مستقل خواهد بود . وجه تمایز دیگر تجربه ی چندین ساله ی مهندس گودینی در انجام  پروژه های صنعتی می باشد که در کل دوره ی آموزش به مخاطب انتقال داده خواهد شد . با این احتساب اگر مخاطبی قصد انجام پروژه های صنعتی را داشته باشد ، این مجموعه آموزشی به عنوان چراغ راه، مسیر را نشان دهد کمکش خواهد کرد . با تشکر بسیار از مهندس گودینی و تیمشان که زحمت زیادی برای تشکیل این دوره کشیدند.

نظر کاربران

سرفصل‌های بسته PLC-PRO (روی سرفصلها کلیک کنید)

• سه جزء یک سیستم کنترلی
• انواع مختلف از کنترل کننده ها
• انواع PLCها و ویژگی های آنها
• مینی PLC ها و چند ویژگی مهم آنها
• قیمت حدودی هرکدام از مدلها
• بررسی جدول ویژگی های PLC ها یا Specification
• توضیح PLC های کامپکت و نکات مهم آن
• تفاوت مدل های رله ای و ترانزیستوری
• مشخصات Port های سریال در PLC ها
• ظرفیت داده Data Capacity و ظرفیت برنامه نویسی Programing Capacity
• ویژگی ورودی و خروجی High Speed در PLC ها
• سرعت اجرای برنامه یا Execution Time
• چه کارتهایی برای PLC وجود دارد؟
• معرفی PLC های ماژولار Modular و ویژگی های آن
• نحوه اتصال کارت ها به یکدیگر
• نکاتی مهم در مورد کارتهای Expansion
• سری PLC های Rack و ویژگی های آن
• ویژگی Redundancy در PLC های رک
• ده نکته که باید در انتخاب هر PLC بدانیم
• کابل برنامه نویسی در ارتباط با PLC
• انواع ارتباط یا Communication تجهیزات به PLC
• دو نوع سیگنال Dry و Wet و مثال آنها
• نحوه اتصال انواع سنسورها به ورودی PLC
• عبارت Sink و Source در خروجی PLC
• ساختار کلی یک رله Relay
• تبدیل سیگنال PNP و NPN بوسیله یک رله
• رزولوشن در ورودی های آنالوگ PLC

• معرفی انواع سیگنالهای مختلف در ورودی PLC
• نحوه سیم بندی انواع ورودی و خروجی های حقیقی به PLC
• بررسی شماتیک چندین مدل کارت ورودی و خروجی زیمنس و امرن
• نحوه تخصیص دادن یا IO Allocation ورودی و خروجی به فضای حافظه PLC
• نوع نگاه به فضای حافظه در زیمنس و امرن و آدرس دهی های مختلف
• نواع خانه های حافظه و تفاوت آنها با هم
• نام گذاری فضاهای بیتی و وردی در حافظه
• بررسی IO Allocation در چندین مدل مختلف PLC و کارتهای آنالوگ و دیجیتال
• معرفی انواع واحدهای حافظه زیمنس
• فضاهای مختلف در محیط برنامه نویسی در برندهای مختلف
• نمایش تحریک کردن ورودی های PLC توسط کلید، شاسی، لیمیت سوئیچ، سنسورالقایی و کنتاکت یک رله
• نمایش روشن و خاموش شدن تجهیزات توسط خروجی یک PLC و نحوه وایرینگ آن
• شروع برنامه نویسی PLC و تعریف یک پروژه جدید
• نوشتن یک خط برنامه شامل ورودی و خروجی حقیقی
• نحوه کانکت شدن به PLC و انتقال برنامه به داخل PLC و خواندن برنامه از داخل PLC (دانلود/آپلود)
• توضیح مود Work Online در پی ال سی امرنتفاوت مودهای Program/Run/Monitor
• چگونه برنامه یک PLC را بدون متوقف کردن عملیات تغییر دهیم.
• سه روش اصلی برای اعمال یک گزینه
• کار در محیط شبیه سازی یا Simulation
• نحوه شناسایی کارتها بدون و PLC بدون دانستن مدل آن Direct Online

• Instruction یا دستورالعمل چیست و چه کاربردی در برنامه نویسی دارد؟
• معرفی دستورالعمل Keep و نحوه ایجاد آن در برنامه
• نحوه کامنت گذاشتن برای واحدهای حافظه
• فراخوانی راهنمای هر Instruction و نمایش کلی دستورات
• دستورالعمل Timer در برنامه نویسی و المانهای آن
• تعریف فضای حافظه مرتبط با Timerها و معرفی Flag یک تایمر
• بررسی و تحلیل نموداری ۷ نوع تایمر کاربردی در صنعت شامل:
• تایمر تاخیر در وصل On-Delay
• تایمر چشمک زن یا Flicker
• تایمر ترکیبی تاخیر در وصل و قطع Signal On-Off Delay
• تایمر فاصله زمانی یا Interval
• تایمر جابجایی یا شیفت زمانی Shift
• تایمر ضربه ای یا تک ضربه One-Shot
• تایمر تاخیر در قطع Off-Delay
• شروع برنامه نویسی و ساخت تمامی مدل تایمرها با استفاده از یک مدل تایمر On-Delay
• استفاده از لبه بالارونده و پایین رونده در مثالهای برنامه نویسی Timer
• تفاوت تایمرها از نظر واحدهای زمانی و دقت عملکرد یک Timer
• معرفی انواع شمارنده یا Counter و المانهای مهم در آن
• چند مثال از عملکرد شمارنده
• شمارنده های بالاشمار، پایین شمار و ترکیبی
• معرفی انواع دستورات مقایسه کننده یا Comparator
• ذکر چند مثال از اهمیت دستورات Comparison
• سری و موازی کردن شروط مقایسه و چند مثال از این استفاده
• تاثیر فرمتهای مختلف عددی روی دستورات PLC
• نوشتن دستورات محاسباتی (جمع/تفریق/ضرب/تقسیم)
• نحوه استفاده از ساختارهای محاسباتی و شرط عملکرد یا ON Condition
• فلگها یا تیغه های آماده با عملکردهای خاص و بسیار کاربردی در ساختار Ladder
• مثالی از Flag های پالس زمانی و راحتی در نوشتن برنامه
• نمایش تمامی دستورات گفته شده در این جلسه در ساختار برنامه نویسی Siemens
• دستور انتقال یا Move و نحوه تعریف آن
• مثالی از ساختار Move و نمایش آن در فضای Memory
• استفاده از اعداد ثابت یا Constant و تفاوت آن با Data Memory
• اگر یک/ Word از حافظه برای نمایش اعداد کوچک باشد از چه ساختاری باید استفاده کرد؟
• قانون ۸۰/۲۰ در تنوع دستورات PLC و استفاده از آنها در پروژه ها
• نمایش یک پروژه تکمیل شده و نوع دستورات استفاده شده در آن

• چرا دانستن فرمتهای مختلف اعداد مهم است؟
• کوچکترین واحد حافظه Bit
• ارتباط دنیای دیجیتال با اعداد طبیعی
• ارزش جایگاهها در مبناهای متفاوت
• تعریف Digit و نگاه Hex به یک Digit
• تعریف Byte و تعاریف اعداد با علامت و بدون علامت
• اعداد منفی در بازه دیجیتال
• تعریف Word و نکات کلیدی در فرمتهای عددی ۱۶ بیتی
• معادل سازی فرمتهای مختلف عددی
• تعریف DWord و جزئیات آن
• اعداد اعشاری چگونه با صفرو یک ها ساخته می شوند؟
• انواع دقتی اعداد اعشاری
• رشته حروف و کاراکتر و نمایش آن در فرمت ASCII
• آدرس دهی خانه های حافظه در Siemens با پایه Byte
• نحوه شبیه سازی PLC و HMI همزمان و مرتبط با هم
• آموزش چند المان ابتدایی در برنامه HMI
• نوشتن یک برنامه و شبیه سازی آن در صفحه HMI
• نحوه رصد فضای حافظه Memory در محیط برنامه نویسی
• تغییر فرمتهای مختلف در نمایش Memory
• نوشتن یک مثال و رصد آن در Memory (اعداد اعشاری)
• چگونه اعداد اعشاری را در Memory ببینیم؟
• یک مثال از نمایش اعداد Long یا Double و محدوده عددی آن
• علائم # و &پشت یک عدد به چه معناست؟
• تبدیل فرمتهای مختلف با ماشین حساب کامپیوتر
• مرور کلی مباحث گفته شده اعداد
• چگونه دستورات را برای اعداد Double بنویسیم؟
• تغییر عملکرد یک Timer با دو فرمت عددی مختلف
• چگونه نوع داده ی دلخواه را روی HMI نمایش دهیم؟
• ذکر مثال از کاربردهای اعداد مختلف در پروژه ها
• ساختار Control Word در نوشتن یک دستورالعمل
• نحوه نوشتن دستور MOVD یا انتقال Digit از یک Word
• ساختار Control Word در دستورات پیچیده
• مثال نوشتن ساختار ساعت کار در یک برنامه Ladder

• مروری بر مبحث اعداد
• هفت نوع خانه حافظه
• نحوه اشغال شدن واحدهای حافظه پی ال سی Siemens
• تغییر فرمت عدد برای انجام محاسبات مرتبط
• چگونه یک عدد صحیح را به اعشاری تبدیل کنیم؟
• تغییر نگاه در نمایش بیتها
• تغییر اعداد DEC به HEX و سایر تبدیلها
• یک تفاوت کوچک در استفاده از توابع بین OMRON و Siemens
• پارامتر آنالوگ در ورودی PLC
• ذکر چندمثال در استفاده از مقادیر آنالوگ
• فرمتهای خروجی سنسورهای آنالوگ
• مکانیزم تغییر سیگنال آنالوگ به دیجیتال
• چرا در ارسال سیگنال آنالوگ خطا ایجاد می شود؟
• تفاوت ارسال آنالوگ ولتاژی و جریانی
• عملیات کالیبراسیون چیست؟ Calibration
• ساختار داخلی ADC و معنای رزولوشن در آن
• جانشینی خروجی ADC به حافظه Memory
• تعریف Sampling Rate
• عملکرد خطی یک سنسور به چه معناست؟
• Scale کردن مقادیر آنالوگ و خطی سازی
• فرموله کردن خط بر مبنای داده ها
• شرایط کالیبراسیون مجدد
• طراحی صفحه HMI برای کالیبراسیون ایده آل
• پیاده سازی فرمولهای کالیبره در برنامه نویسی PLC
• توضیح چند مکانیزم کاربردی در Calibration
• ایجاد یک پروژه بصورت گام به گام برای نوشتن برنامه کالیبراسیون
• فرمتهای صحیح در انتخاب اعداد در HMI
• نحوه ایجادکردن فرمول خط در Excel
• کپی کردن المانها در طراحی HMI
• پرسش و پاسخ در رابطه با مبحث کالیبراسیون
• نمایش پروژه عملی در رابطه با مبحث Calibration

• معرفی Function Block (FB) و دلیل استفاده از آن در PLC ها
• تفاوت نام گذاری در FB در مقایسه با بدنه اصلی برنامه
• استفاده از FBهای از قبل طراحی شده
• مزیت اصلی استفاده از فانکشن بلاک یا FB
• اجزاء اصلی صفحه طراحی Function Block
• دو نوع فراخوانی FB
• تعریف کردن متغیرها یا Variables و معرفی انواع آنها
• آموزش زبان برنامه نویسی Structured Text یا ST
• مزایای ویژه زبان ST
• انواع Statement های مختلف در زبان ST
• یک مثال از استفاده زبان ST در یک FB
• مقایسه پنج نوع زبان برنامه نویسی از لحاظ قدرت برنامه نویسی
• ایجاد یک پروژه و مراحل نوشتن یک FB
• چگونه داخل برنامه ی FB را ببینیم؟
• پنج نوع Variable در نوشتن برنامه
• یک نکته کلیدی در اسم گذاری متغیرها (Variable)
• متغیر میانی در فانکشن بلاک
• یک مثال کاربردی و نوشتن FB برای آن
• تشریح تابع کالیبراسیون در FB به کمک زبان Ladder
• نحوه فراخوانی FB در تنه اصلی برنامه
• تست و شبیه سازی برنامه نوشته شده
• استفاده از خروجی FB در ادامه برنامه
• رویت داخل FB در حالت اجرای پروژه
• مقدار دهی ثابت و علائم متفاوت برای این کار
• مکان متغیرهای Internal یک FB در فضای حافظه
• یک عیب کلی تمامی PLC ها در اسم گذاری Memory
• اهمیت ویژه ی استفاده از Cross-Reference در برنامه نویسی
• یک تکنیک بسیار مهم در استفاده از Memory
• استفاده از یک FB آماده در Library در یک مثال
• نحوه فعالسازی رویت و عدم رویت داخل FB
• خواندن دمای یک کنترل دما با استفاده از FB آماده
• یک مثال از نوشتن FB با استفاده از زبان ST
• چند نکته مهم در نوشتن برنامه ST
• بررسی فرمول کالیبراسیون با دو نقطه و چهار عدد
• ساختار IF THEN ELSE در زبان ST
• یک نکته در استفاده از اعداد اعشاری در زبان ST
• تحلیل پروژه نهایی ایجاد شده
• Monitoring در زبان ST به چه صورت است؟
• ساختار While/Do
• ساختار FOR
• ساختار Case (بسیارکاربردی)
• ساختار Exit و Return و تفاوت آنها باهم
• استفاده از آرایه ها در ST
• تحلیل یک برنامه نوشته شده در زبان ST
• تفاوت کنترل Forward و Reverse در عملیات سرمایش و گرمایش
• تفاوت هیسترزیس مثبت و منفی

• نحوه نوشتن برنامه شامل تاریخ و ساعت Calendar/Time
• فضای حافظه ساعت و تاریخ در PLC شامل ثانیه، دقیقه، ساعت، روز، ماه، سال، روزهفته و ..
• چهار نکته در استفاده از هردستورالعمل یا Instruction
• مروری بر ساختار دستور انتقال دیجیت MOVD
• یک مثال ترکیبی از استفاده Calendar/Time
• پنج حرف در ادامه هردستور که عملکرد آن دستور را تغییر می دهد
• RTC چیست؟
• نحوه همگام سازی ساعت کامپیوتر و ساعت PLC
• ساختار دستور مقایسه ایه DT (زمان و تاریخ)
• یک مثال از عملکرد دستور DT
• فلسفه استفاده از وقفه ها یا Interrupt ها چیست؟
• نوشتن برنامه یا Task ها
• پی ال سی به چه صورت برنامه را اجرا می کند؟
• تغییر مدل PLC در حالت کار
• تفاوت Taskهای سیکلی و وقفه ای Cycle/Interrupt Task
• وقفه قطع برق و رفتار PLC
• ساختار تنه برنامه و زیربرنامه ها چگونه شکل می گیرد؟
• معرفی سه نوع Interrupt Task
• وقفه یا Interrupt ورودی چگونه کار می کند؟
• نمودار وقفه در حالت فعال شدن ورودی
• پیاده سازی Input Interrupt
• وقفه زمان بندی شده یا Scheduled Task
• پیاده سازی وقفه زمان بندی شده
• ساختار دستور فراخوانی وقفه ها MSKS
• بررسی یک مثال کامل در نوشتن Interrupt
• بررسی حافظه های داخلی PLC امرن
• @ و % در پشت هردستور چه تاثیری دارد؟
• چگونه با دستور جمع و لبه بالارونده یک شمارنده بسازیم؟
• آدرس دهی غیرمستقیم در PLC (بسیار مهم)

شبکه های صنعتی، مفهومی نوین و کلیدی در صنعت
۷ سرفصل اصلی در شبکه های صنعتی Industrial Networks
سه نوع سیگنال الکتریکی رایج
انتقال مفهوم پیوسته از مبدا به مقصد
استفاده از ADC برای تغییر ماهیت سیگنال
رزولوشن یک مبدل ADC و تاثیر آن بر دقت
فلسفه نیاز به استفاده از Industrial Networks
یک مثال از معماری قدیمی آنالوگ
خطا در انتقال داده های آنالوگ
جایگزینی معماری سریال بجای آنالوگ
چه وسایلی در جایگاه انتقال سریال قرار می گیرند؟
مزیت کم کردن حجم سیم کشی یا Wiring
معرفی نحوه کار Remote IO و ذکر یک مثال
صفر و یک ها چگونه تولید و منتقل می شوند؟
Encoding رشته های صفرویک به چه معناست؟
یک مثال کاملا کاربردی از شبکه کردن اینوتر ها با HMI
تعریف Bus در شبکه
چه اتفاقی در فرمان دادن Master به Slave می افتد؟
عملیات Read در خط سریال
سرعت انتقال یا Baud Rate
عملیات Write در خط سریال
بالا بردن سرعت اینورتر به کمک انتقال داده Serial
مکانیزم کد خطا یا CRC چگونه کار می کند؟
۶ مزیت اساسی ارتباط سریال چیست؟
شبکه صنعتی چیست و چرا از آن استفاده می کنیم؟
یک اشتباه رایج در تعریف پروتکل Protocol
تعریف Language شبکه به کمک کد Morse
انواع توپولوژی ها
رسانه یا Media یکی از ارکان یک پروتکل
عامل Capacitance در یک کابل
چرا Termination در شبکه ایجاد می کنیم؟
مزیت کابل شیلد دار
انتقال داده با نور Fiber Optic
مزایا و معایب فیبر نوری
Media در شبکه پروفیباس Profibus و DeviceNet
چند تعریف مهم در شبکه های صنعتی که حتما باید بدانیم
شبکه های تک مستری و چند مستری Master/Slave
بررسی مدل ۷ لایه ای OSI در پروتکل های Industrial Network
یک مثال ساده براد درک بهتر مدل پیچیده OSI
تفاوت ارتباط Simplex و Duplex
تفاوت مهم Baud Rate و Bit Rate
تعریف دقیق و کامل RS232
ایراد اساسی انتقال توسط RS232 چیست؟
راه حل RS485 برای اصلاح RS232
تفاوت RS485 دوسیمه و چهارسیمه
Termination در شبکه سریال
تفاوت RS485 و RS422
Remote IO و Gateway و کاربرد آنها
یک مثال بسیار کاربردی از استفاده ی Remote IO
۹ عامل کلیدی در انتخاب یک شبکه صنعتی
پروتکل KNX در فضای BMS

• سیر تبدیل سیگنالهای صنعتی در تاریخ
• مروری بر مباحث مهم جلسه قبل
• چرا مودباس Modbus ؟
• سه فرمت اصلی پروتکل Modbus
• مودباس در مدل OSI
• تفاوت پروتکلهای Cyclic و Acyclic
• تعداد Node های شبکه مودباس
• وظیفه Repeater در یک شبکه چیست؟
• تفاوت مود Broadcast و Unicast
• تنظیم Data Rate در کل شبکه
• توپولوژی پروتکل مودباس چگونه است؟
• مود RTU و ASCII
• لایه فیزیکی ۲۳۲ و ۴۸۵ در مودباس
• ۴ قسمت فریم داده در مودباس
• تشریح فریم Modbus RTU/ASCII
• Packet کردن داده ها برای ارسال
• بخش Function Code در فریم داده
• نوع ذخیره سازی داده ها در حافظه Modbus (بسیار مهم)
• ۴ نوع واحد حافظه در Modbus
• چند مثال کاربردی برای درک بهتر حافظه Modbus
• بررسی کاتالوگ یک کنترل کننده رایج و نحوه استفاده از پارامترهای داخلی آن به کمک مودباس
• اگر ارسال ما اشتباده باشد چه جوابی دریافت خواهیم کرد؟
• تابع x01 یا Read Coil
• تفاوت فریم ارسالی و دریافتی در Modbus
• تابع x03 یا Read Holding Register
• تابع x06 یا Write Single Register
• تابع x10 یا Write Multiple Register
• تابع x17 یا Read/Write Multiple Register
• ۸ تابع اصلی و کاربردی در شبکه Modbus
• ایجاد افست Offset در نوشتن حافظه
• مروری بر آدرس دهی غیرمستقیم یا Indirect Reference
• مفهوم مهم پاسخ دهی سریع یا Quick Response
• ۵۰ میکروثانیه، حداقل زمان ورودی پاسخ سریع
• بخش های مختلف انتقال برنامه به داخل PLC
• نوشتن برنامه آدرس دهی غیرمستقیم و نمایش Memory
• میانگین گیری وزنی در یک پروژه عملی
• تحلیل عکسهای طراحی یک تابلو کنترل با طراحی Serial
• استفاده از Remote IO در یک پروژه
• تحلیل برنامه نوشته شده برای خواندن حافظه مودباس Modbus
• تشریح ساختار دستور SMND
• خواندن حافظه مودباس در HMI و نحوه نمایش آن
• چگونه خانه های حافظه Modbus هر برندی را مانیتور کنیم؟

دو نوع کار اصلی که یک HMI انجام می دهد.
• نحوه ایجاد یک پروژه در HMI
• پیکربندی سخت افزاری HMI با PLC یا هر سخت افزار دیگر
• اجزاء اصلی محیط برنامه نویسی در HMI
• تنظیمات اصلی روی هر صفحه نمایش یا Screen
• نحوه اضافه کردن Screen جدید
• سه المان اصلی بیتی و تعاریف Button/Lamp/Switch
• توضیح Tab های تنظیمات ابتدایی(Basic Property) ، شکل ظاهری (Graphic) و نوشته روی آیکون ها (Label)
• انواع حافظه های داخلی در یک HMI و تفاوتهای اساسی آنها با هم
• چندین مثال از اتفاقهای کاربردی در استفاده از HMI در صنعت
• انواع فرمتهای مختلف عکس یا Graphic و تفاوتهای آنها (Bitmap/Vector Graphic)
• چگونگی تنظیمات فونت روی نوشته آیکونها
• بررسی State های مختلف در یک ماژول گرافیکی و نحوه نمایش آنها روی Screen
• تنظیم وسط نویسی نوشته روی آیکون
• چگونه می توان وضعیت چشک زن را برای حالت هشدار یک icon فعالسازی کرد؟
• چهاروضعیت مختلف یک Bit Button
• نحوه Compile کردن و دانلود برنامه روی HMI و کار در محیط شبیه سازی یا Simulation
• مثالی از استفاده خانه های حافظه HMI به عنوان لاگر Logger
• دلیل عدم رویت آیتم ها بعد از دانلود روی صفحه HMI
• ۷ کار اصلی و مهمی که آیکون Command Button انجام می دهد.
• مثالی کاربردی از دکمه Command Button (چگونگی کم یا زیاد کردن دور یک Drive از طریق HMI)
• نحوه مقداردهی غیرمستقیم مقادیر Indirect Reference
• نمایش و واردکردن یک عدد Display/Input Number
• نحوه کار آیکون Word Lamp و نمایش مقادیر مختلف با آن
• شبیه سازی حرکت یک میکسر در مخزن روی صفحه HMI با چرخش ۴ وضعیت گرافیکی
• ایجاد یک گرافیک یا عکس از داخل کامپیوتر و نمایش در HMI (مثل لوگوی شرکت) Add Graphic
• استفاده از چند ماژول گرافیکی در طراحی یک گرافیک جدید
• نحوه تغییر صفحات یا Change Screen با آیکون Function Key
• نحوه ایجاد صفحه Popup در HMI و مثالی از کاربرد آن
• چگونگی شبیه سازی پرو خالی شدن در HMI یا Level Meter
• جابجایی روی هم افتادگی آیکون ها در HMI
• توضیح المانهای آموزش داده شده در یک پروژه عملی (مانیتورینگ دمای اتاق سرور)
• چگونه تاریخ، ساعت و روزهفته را روی صفحه HMI نمایش دهیم؟ Date/Time Display
• خانه های سیستمی در داخل HMI و استفاده از هرکدام System Memory
• فعال یا غیرفعال کردن صدای Buzzer در لمس صفحه توسط تغییر در System Bit
• تنظیم ساعت و تاریخ روی HMI
• منظم کردن آیکون ها روی صفحه Align و تنظیم فاصله های یکسان بین اشکال
• چگونگی Repeat کردن یک آیتم با تغییر اتومات در آدرس آن

• تفاوت حافظه HMI و حافظه PLC
• حافظه های Local در HMI (LB/LW)
• حافظه های Recipe در HMI (RB/RW)
• حافظه های Flash در HMI (FRB/FRB)
• استفاده از حافظه index و شیفت خانه ها حافظه
• نکته پرکاربرد در استفاده از LW9000
دو قسمت مهم در فضای حافظه Local اچ ام آی
• انواع و تعداد فضای Memory در HMI
• محاسبه ظرفیت LOG گیری در فضای حافظه (بسیار مهم)
• راه حل ذخیره حجم بالای داده در HMI
• مفهوم Security Level و دلیل استفاده از آن
• عبارت Control و Display برای آیکن های روی صفحه
• فعالسازی شرط سازی Conditional برای آیکن های روی صفحه
• ۳ حالت برای شرط گذاری آیکن ها
• افزایش تعداد سطوح امنیتی یا Security Level
• مفهوم User Permission و تفاوت آن با Security Level
• کنترل و نمایش آیکن ها به کمک Indirect Reference
• تنظیمات سریال هرکدام از Com ها برای برقراری ارتباط HMI و سایر تجهیزات
• نمایش وضعیت Security Level روی صفحه
• طراحی صفحه بالا بردن سطح امنیتی بصورت Popup
• نحوه برگشتن به لایه صفر امنیتی
• جابجایی لایه های تصویری نسبت به هم
• ایجاد Shape روی صفحه
• تنظیمات Font و رنگ و ظاهر صفحه
• تنظیمات ظاهری در صفحات HMI
• آموزش کارکرد Word Switch
• آموزش کارکرد Scroll Bar
• آموزش کارکرد Moving Component
• آموزش کارکرد Data Transfer
• توضیح بیت های رزرو شده در کاتالوگ HMI
• تنظیمات اولیه یا Initial
• نحوه تغییر نور صفحه به کمک حافظه داخلی
• آموزش کارکرد Analog Meter
• آموزش کارکرد Data Log

• ذخیره سازی داده ها در حافظه Recipe
• آموزش کارکرد XY Graph
• استفاده از قابلیت Repeat برای تکرار آیکن ها
• آموزش کارکرد Recipe
• آموزش کارکرد Touch Trigger
• آموزش کارکرد Table
• آموزش کارکرد Data History
• آموزش کارکرد Bitmap و Vector Graphic
• آموزش کارکرد Scale
• آموزش کارکرد Data Transition
• آموزش کارکرد Number Display
• تنظیمات شبکه اترنت برای HMI
• آموزش کارکرد Multi-Function
• آموزش کارکرد File List
• آموزش کارکرد Timer
• تعریف هشدار Alarm و رخداد Event و تفاوت آنها با هم
• آموزش کارکرد Alarm
• آموزش کارکرد Event
• توضیحاتی در مورد اتصال پرینتر به HMI
• نمایش یک فایل آموزشی به عنوان راهنمای استفاده از HMI
• آموزش کارکرد Event History
• آموزش کارکرد Alarm History
• چگونه HMI را به هر دستگاهی می توان متصل کرد (سیم بندی)
• آموزش کارکرد PLC Control
• اعمال چند Language و طراحی چند زبانه HMI
• یک راه ساده برای طراحی دو زبانه HMI
• آموزش تخصصی ماکرو نویسی Macro در HMI
• پروژه ذخیره سازی Logging با استفاده از ماکرونویسی
• تشریح چند صفحه HMI از پروژه های مختلف اجرا شده
• نحوه حذف گزینه Task Bar از صفحه HMI

• معرفی نسل های مختلف PLC زیمنس Siemens
• انواع PLC های سریS7 و ویژگی های هریک
• کدخوانی PLC های زیمنس
• انواع لایه های Redundancy
• ارتباط PLC های زیمنس با کامپیوتر PC
• قرارگرفتن انواع کارتهای مختلف در رک PLC
• آدرس دهی واحد های حافظه ی Bit و Byte و Word و Double
• بررسی جدول کلی خانه های حافظه
• فرمت های عدد دهی مختلف در حافظه Siemens
• فرمت زمانی S5Time
• فرمت تاریخ یا D
• فرمت ترکیب ساعت و تاریخ TOD
• شروع کار با Simatic Manager
• ایجاد یک پروژه در نرم افزار PLC
• پیکربندی سخت افزاری در HW_Config
• اختصاص دهی حافظه یا IO Allocation در زیمنس
• نحوه افزایش تعداد رک ها با استفاده از کارتهای IM
• نمایش امکانات هریک از ماژولها را چگونه ببینیم؟
• تنظیم کارتهای آنالوگ PLC و نحوه خواندن اعداد آن
• کارتهای SM و قراردادن آنها رو Rack
• تنظیمات شبکه در حالت پیکربندی سخت افزاری
• نوشتن یک برنامه ساده در محیط OB1
• ایجاد محیط شبیه سازی در محیط نرم افزار با PLC SIM
• قرار دادن بلوک SR و RS و نحوه عملکرد آن
• ایجاد لبه ی بالارونده و پایین رونده با استفاده از دستورات POS و NEG
• کاربرد تیغه میانی یا Middle Coil
• نحوه نوشتن تمامی انواع تایمر های زیمنس Siemens
• مقداردهی زمانی به تایمرها
• نحوه ایجاد فلگ پالس زمانی در حافظه M
• نحوه ایجاد دستورات مقایسه ای
• نحوه نوشتن دستورات محاسباتی (جمع/تفریق/ضرب/تقسیم)
• ساختار دستور Move و انتقال حافظه
• بررسی ۳ دستور شمارش یا Counter
• دستورات تبدیل فرمت عددی
• چهار دستور انطباق اعداد اعشاری به صحیح
• نحوه خواندن داده آنالوگ و کالیبراسیون آن
• دستورات Shift و Rotate

• ۸ گام در اجرای یک پروژه
• گام اول – شناخت کلی مسئله
• گام دوم – تقسیم پروسه به جزء های کوچک
• گام سوم – تعیین محل قرارگیری و نوع سیگنالهای کنترلی
• اسم گذاری استاندارد در اجزاء یک Loop کنترلی
• بررسی ۱۷ عکس صنعتی و ذکر نکات مهم فنی هریک
• عکس اول – سلونوئید ولو و ساختار آن و انواع سیگنالهای آن
• استفاده از اینترلاک Interlock سخت افزاری و نرم افزاری برای Safety
• عکس دوم – سیگنالهای کنترل فاز برای PLC
• عکس سوم – مولتی متر دیجیتال سه فاز و رصد کردن پارامترهای برق شبکه روی مدباس و انتقال به PLC
• عکس چهارم – پیاده سازی حالت Auto و Manual در تابلوهای کنترلی
• سه اتفاق که ما را در عملکرد یک موتور دچار اشتباه می کند و راه حل آن
• عکس پنجم – عملکرد یک جک پنوماتیک و Status باز ویا بسته بودن آن با سنسور مگنت یا لیمیت سوئیچ
• عکس ششم – استفاده از جک در یک کاخانه آسفالت
• عکس هفتم – استفاده از جک در یک کارخانه سیمان
• عکس هشتم – سیگنالهای اتصالی بین PLC و Drive (اینورتر)
• عکس نهم – رله ضربه ای و دلیل استفاده از آن در یک سیستم روشنایی
• عکس دهم – سیگنال آنالوگ یک ترانسمیتر لودسل
• عکس یازدهم – استفاده از سنسور نوری برای رگلاژ یک نوار نقاله
• عکس دوازدهم – سنسور دمای Head Mount
• عکس سیزدهم – ساختار یک لودسل در یک قصابی
• عکس چهاردهم – میکسر ترکیب مواد
• عکس پانزدهم – اجزاء یک ساختار کنترل دما
• عکس شانزدهم – سیگنالهای یک سروو موتور برای کنترل دمای آب سرد و گرم یک هواساز
• عکس هفدهم – عکس کلی تجهیزات آموزشی
• گام چهارم – طراحی معماری سیستم کنترلی
• محل قرارگیری تابلوهای LCP و CCR
• گام پنجم – تهیه IO List کامل پروژه
• شش مورد ذکر شده در یک IO List
• نمایش چندین نمونه IO List استفاده شده در پروژه ها
• گام ششم – انتخاب و خرید سیستم کنترل (۸ عامل موثر)
• گام هفتم – ۴ نکته در تعیین دقیق فلسفه کنترل
• نمونه ای از اطلاعات موجود در فلسفه کنترل
• مکتوب کردن فلسفه کنترل
• فازبندی پروژه برای برنامه نویسی بهتر
• گام هشتم – نوشتن برنامه PLC
• مروری بر شروع پروژه در محیط Simatic Manager زیمنس
• نحوه نوشتن یک Counter یا شمارنده در برند زیمنس
• نوشتن دستورات Compare یا مقایسه در Siemens
• دستورات Shift و Rotate در برند زیمنس
• قرار دادن سیمبول و کامنت در برنامه نویسی

تعریف یک Function در PLC زیمنس
• مثال میانگین گیری از سه عدد با بکارگیری یک تابع
• تعریف یک Function Block و نوشتن یک مثال از میانگین گیری وزنی
• تعریف بلوک داده یا Data Block و ارتباط آن با یک FB
• فراخوانی مقادیر یک بلوک داده یا DB
• استفاده از یک جدول متغیر ها یا Variable Table
• فانکشن بلاکهای آماده (نوشته شده) و نحوه استفاده از آنها
• پارامترها استاتیک Static و موقت Temp. در یک بلوک داده و تفاوت آنها
• تعریف یک پارامتر آنالوگ و آدرس دهی وردی با استفاده از PIW
• تابع Scale مقادر آنالوگ و نحوه تنظیم آن FC105
• معرفی انواع OB ها و دلایل استفاده از آنها
• تعریف وقفه های زمانی و تاریخی Time of Day Interrupts
• دو روش فراخوانی وقفه های زمانی و چگونگی فعال و کنسل کردن آن
• نوشتن وقفه های تاخیر زمانی و نحوه فراخوانی آن Time Delay Interrupts
• وقفه های سیکلی یا Cyclic Interrupts و دلیل اهمیت آنها
• فراخوانی و فعالسازی وقفه های سیکلی

• تکنیک IO Define و فلسفه استفاده آن در یک پروژه
• استفاده از فیوز در ورودی کارتها
• تکنیک مقداردهی اولیه یا Initializing برای تمامی داده های پروژه
• چرا بهتر است از ساختار Keep یا SR استفاده کنیم؟
• تحلیل رفتار قسمتی از برنامه
• نحوه ایجاد حلقه های هیسترزیس با دستور Keep
• تکنیک فازبندی پروژه برای نظم اجرا و برنامه نویسی
• تعریف بیتهای واسط برای حرفه ای تر نوشتن برنامه
• تکنیک نوشتن حلقه های زمانی چرخان
• دلیل استفاده منحصربفرد از هرخروجی
• چند نکته کاربردی در نوشتن آلارمها
• قراردادن فیلتر در ورودی یک آلارم برای جلوگیری از خطا
• ترتیب دادن و مقایسه ساعت کار تجهیزات در یک پروژه
• دلیل استفاده گسترده از زبان Ladder در برنامه نویسی PLC
• چگونه تغییر ست پوینت در وضعیت شب و روز ایجاد کنیم؟
• مثالی از استفاده مدباس در یک پروژه
• بررسی ۳۰ عکس و توضیحهای فنی درباره مسائل تکنیکال مهم مورد استفاده در یک پروژه

• معرفی زبان برنامه نویسی SFC یا فلوچارتی
• دلایل استفاده از زبان SFC
• تشریح اجزاء یک مثال کاربردی در SFC
• سه المان اصلی در زبان فلوچارتی
• تفاوت Step ابتدایی Initial و Normal
• دو بخش یک Action
• تعریف Convergence/Divergence و توضیح عملکرد آن
• بررسی مراحل Step ها و شروط عملکرد آنها Transition در مثال اصلی آموزش
• مراحل ایجاد یک پروژه SFC در نرم افزار
• قوانین نام گذاری در یک Transition
• نوشتن زیربرنامه ها در محیط نرم افزار بصورت گام به گام
• نحوه تعریف چندین Action در یک Step
• شبیه سازی، تست پروژه و نمایش مسیر پروژه
• Action Qualifier چه کاری انجام می دهد؟
• توضیحی در مورد دستور PID و ذکر چند مثال
• بررسی پروتکل پروفیباس
• تعامل اجزاء در پروفیباس چگونه است؟
• نگاه کلی به شبکه صنعتی در یک مجموعه بزرگ صنعتی
• تفاوت نوع ارسال داده ها در بالا و پایین هرم شبکه
• موارد استفاده از Profibus PA
• شبکه کردن تجهیزات شبکه پروفیباس در Simatic Manager
• پیکربندی سخت افزارها (Master/Slave) در شبکه
• اضافه کردن ریموت IO ها در شبکه Profibus DP
• نحوه تبادل آدرسها در تعامل Master/Slave و حالت Data Exchange
• معرفی چندسایت کاربردی در آموزش اتوماسیون صنعتی

سرفصلهای آموزش